صنایع غذایی

از آنجایی که عوامل بسیار زیادی می توانند در تهیه یک ماده غذایی نقش داشته باشند؛ لذا کاملاً مشخص است که روش های بهینه سازی می توانند در تعیین عوامل مهم و میزان سطوح بهینه آنها به کار برده شود. مانند ساخت یک شکلات ، ساخت یک کیک و بسیاری از مواد غذایی دیگر. البته باید توجه داشت که بدون در نظر گرفتن اطلاعاتی درباره آلودگی های میکروبی که مهندس فرآیند (مهندس صنایع غذایی) آنها را اندازه گیری می کند نمی توان به ترکیب بهینه در این صنعت دست پیدا کرد.

مهندسین فرآیند جهت رقابت در دنیای تجارت کاملاً وابسته به طرح های بهینه سازی هستند. از آنجایی که دانش بهینه سازی و اصلاح فرمولاسیون به صورت آکادمیک در دانشگاههای کشور تدریس نمی شوند لذا مهندسین صنایع غذایی آشنایی کافی را با این تکنیک ها نداشته و از اینرو علاقه چندانی در به کار بردن این روش ها ندارند.

در اینجا یک سوال مهم مطرح می شود، چگونه فرمولاسیون یک ماده غذایی را ارتقاء دهیم تا به اهداف پروژه (افزایش طعم ، کاهش قیمت تمام شده ، افزایش تاریخ انقضاء و …) دست یابیم؟

شما می توانید با انجام آزمایشات بسیار ( سعی و خطای سنتی ) تا حد بسیار کمی ( غیر سیستماتیک ) به اهداف خود نزدیک شوید اما نمی توانید جواب دیگر سوالات خود را پیدا کنید و برخی از آن سوالات شامل موارد ذیل هستند:

  • نمی توانید تخمینی از موفقیت خود برای هدف تعیین شده داشته باشید ( چند درصد توانسته ام محصول خود را نسبت به نور محیط نیرومند کنم؟)
  • نمی توانید رفتار فرمولی که ارائه کرده اید را درک کنید ( اینکار با مشاهده نمودار های سه بعدی امکان پذیر است )
  • نمی توانید مشخص کنید کدامیک از مواد تشکیل دهنده ماده غذایی تاثیر معناداری در فرمول ارائه شده دارند و تاثیر هر کدام چند درصد است.
  • نمی توانید مسیر حرکت در پروژه های بعدی بهینه سازی را مشخص نمایید. ( فضای طرح مشخص نیست )
  • فرمولی که ارائه می دهید نمی تواند نسبت که اهداف مختلف پارامتریک باشد.

 

 

در کارخانه های صنایع غذایی بخش تحقیقات و توسعه با روش های سعی و خطای سنتی سعی در ساخت فرمول های جدید دارند در حالیکه انجام اینکار علاوه بر صرف هزینه های بالا بسیار زمانبر خواهند بود و مساله مهم دیگر سیستماتیک نبودن آزمایشات است و رفتار فرایند در این نوع پروژه ها ( یا آزمایشات ) برای مهندسین فرایند غیر قابل درک خواهد بود و به علاوه تضمینی برای رسیدن به فرمول ایده آل وجود نخواهد داشت این در حالیست که تمامی این ضعف ها در ساخت فرمول با روش های بهینه سازی برطرف خواهند شد و شما به یک ابزار رقابتی جدیدی در تجارت دست خواهید یافت.

  • اشتراک گذاری:

کارشناسان پراجیس پاسخگوی شما هستند

3003 4344 - 013
09305221191