صنایع دارویی

صنعت دارو سازی به دلیل ارتباط مستقیمی که با سلامتی افراد جامعه دارد از صنایع حساس محسوب می شود.  از این رو آزمایشاتی در فازهای مختلف در ساخت دارو  صورت می گیرد. طراحی آزمایشات یک ابزار سودمند برای تعیین عوامل مشخصی است که روی محصول تاثیر می گذارند. تکنیک بهینه سازی ” طراحی آزمایشات ” به کمپانی های دارویی پیشتاز در دنیا کمک کرده است تا محصولات خود را با کیفیت بالایی توسعه داده و کارایی فرآیند شان را افزایش دهند. این کمپانی ها سود آوری خود را درکمینه (مینیمم)کردن زمان عرضه محصولات جدیدشان به بازار قرار داده اند.

این تکنیک می تواند زمان توسعه را برای شما به دو _ سوم کاهش دهد. برای مثال در یک پروژه دارویی یک شربت دارویی خاص خیلی زود حالت یکنواختی خود را از دست می داد و این مسأله روی عملکرد آن تاثیر می گذاشت که باعث انقضای سریع دارو می شد.  دانشمندان توسط تکنیک بهینه سازی طرح آزمایشات سرانجام توانستند Excipients هایی را انتخاب کنند که این نقص را به مینیمم برساند. با مطالعه چهار Excipients مختلف و با استفاده از طرح D-Optimal این مشکل را برطرف نموده و تاریخ انقضای دارو را که هدف اصلی پروژه بود به دو سال افزایش دادند.

مزیت استفاده از DoE در توسعه فرمولاسیون برای شرکت های دارویی اینست که به شما اجازه می دهد همه عوامل بالقوه را به صورت همزمان، سریع و سیستماتیک مورد ارزیابی قرار دهید. توسط DoE می توان اثر هر عامل در فرمول را روی هر پاسخی (و احتمال تعامل اثرات بین دو عامل) و تعیین عوامل بحرانی را بر اساس تحلیل آماری ارزیابی کرد. به محض اینکه عوامل بحرانی مشخص شدند، فرمول بهینه می تواند توسط استفاده درست از DoE برای بهینه سازی سطوح همه عوامل بحرانی تعریف شود. همچنین فرآیند ساخت نیز می تواند به همین روش بهینه و توسعه داده شود.

  • اشتراک گذاری:

کارشناسان پراجیس پاسخگوی شما هستند

3003 4344 - 013
09305221191