شیمیایی و میکروبیولوژی

از آنجایی که تعداد آزمایشات در این بخش از صنعت بسیار زیاد است لذا یافتن معادله پاسخ از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل استفاده از طرح های RSM در این حوزه توصیه می شود.

پاسخ ( هدف آزمایش ) می تواند مواردی همچون بازدهی یک واکنش شیمیایی، سرعت و یا هزینه یک آزمایش در نظر گرفته شود. شرکت های دارویی و شیمیایی با تکنیک آزمایش چند متغیره برای واکنش ها خو گرفته اند و موارد بی شماری را می توان از کاربرد این علم در صنایع شیمیایی نام برد یک مثال ساده ابداع یک فرمول شستشو در ماشین های ظرفشویی است. این کار توسط شرکت BASF انجام شده است که اخیراً از روش های مدل سازی آماری که همان طراحی آزمایشات نام دارد برای آزمودن فرمول های مواد شوینده استفاده می کند. به طور مثال شرکت توانست به صورت معناداری تعداد آزمون های مورد نیاز برای ایجاد مواد شوینده مؤثر را کاهش دهد.

یک شرکت شیمیایی دیگر به نام Novomer نتایج مشابهی را در توسعه یک کاتالیزور نوع دوم به دست آورده که گازهای اتلافی را تبدیل به پلاستیک و مواد شیمیایی می کند.  Scott D.Allen  نایب رئیس توسعه کاتالیست شرکت جایزه سالیانه انجمن آماری آمریکا را در سال ۲۰۱۲ به دلیل کار بر روی کاتالیست ها دریافت نمود. BASF و Novomer  که شرکت های شیمیایی و دارویی می باشند توانسته اند در سال های اخیر به موفقیت های شگرفی دست پیدا کنند. آنها توانسته اند تعداد آزمایشات خود را کاهش داده و به صورت مناسب تری فرآیند های شیمیایی خود را اجرا کنند.

تکنیک های بهینه سازی آماری حدوداً صد سال پیش ابداع شد اما به دلیل محاسبات پیچیده، به صورت کاربردی از آن استفاده نمی شد. امروزه با اتکا بر کامپیوترها و استفاده از تصاویر گرافیکی می توان از این روش ها برای سیستم های پیچیده پاسخ در هنگامی که متغیرها تغییر پیدا می کنند استفاده نمود. پیشرفت هایی که در نرم افزار های بهینه سازی انجام شده بینش جدیدی را برای مهندسان شیمی فراهم کرده است. پذیرش این تکنیک ها هر چند یک اختلاف فرهنگی را بین مهندسان شیمی ایجاد نموده است اما این اختلاف رو به کاهش است به این علت که این ابزار باعث پیشرفت در آزمایشات چند پاسخه (یا چند هدفه ) شده است و دانشمندان آزمایشگاهی به دنبال رویکردهای جدید در آزمایشات خود می باشند.

شرکت ObDoE در سال ۱۹۹۸  توسط Bill Kappeleto تاسیس گشت. این شرکت توسط بخش R&D حرفه ای خود توانست ۱۴ حق اختراع توسط روش های بهینه سازی را به دست بیاورد. او به سرعت از این تکنیک ها در روش کاری خود در شرکت HewlettPackard (HP) استفاده کرد و توانست جوهرهای رنگی را برای اولین پرینترهای جوهرافشان رنگی (PaintJet) ابداع کند. قسمت عمده موفقیت پروژه به دلیل RSM بود که اجازه می داد به صورت گسترده ای رفتار جوهر افشان پیش بینی شود. (این پروژه در شرکت HP که یک شرکت پیشرو در تولید دستگاه پرینتر در دنیا است انجام شد) آقای bill توانست در بخش های دیگر شرکت HP نیز پیشرفت کند و پروژه های بسیاری را توسط روش های DoE و RSM به انجام برساند. (برای مطالعه بیشتر به ObDoE.com مراجعه کنید.)

 صنایع شیمیایی در به کار بردن روش های بهینه سازی در بین صنایع دیگر پیشگام بوده است. اولین کاربردهای این علم در صنایع شیمیایی احتمالاً در انگلستان و در جنگ جهانی دوم بوده که توسط نرم افزار SAS انجام شده است.

  • اشتراک گذاری:

کارشناسان پراجیس پاسخگوی شما هستند

3003 4344 - 013
09305221191