ارائه فرمول های ساخت

مواقع بسیاری وجود دارد که ما بیشتر به  نسبت  عوامل تشکیل دهنده یک فرمول علاقه مندیم تا مجموع مقدار اجزاء. از طرح های بهینه سازی آمیزه ای در فرمولاسیون محصولاتی مانند بنزین، صابون ها، مواد شوینده، نوشیدنی ها، ترکیبات کیک ، سوپ ها و . . . استفاده می شود. کاربردهایی در مهندسی فرایند نیز وجود دارد برای مثال در تولید نیمه هادی ها و ترکیبات آلیاژی نیز می توان از این روش استفاده نمود. همچنین ممکن است به نسبت های مختلف اسیدها برای شستشوی اسیدی علاقه مند باشیم در حقیقت نسبت هایی که به یک ترکیب اضافه می شوند عامل کلیدی طرح های ترکیبی Mixture Design  می باشند خصوصاً مقادیر برای عوامل مختلف باید رضایت بخش باشد.

زمانی از طرح های آمیزه ای برای ایجاد یک طرح آزمایشی بهینه سازی استفاده می کنیم که پاسخ بستگی به مقدار نسبی اجزای مخلوط، مانند مواد تشکیل دهنده در خمیر نان داشته باشد. نرم افزار های بهینه سازی مختلف معمولا سه الی چهار طرح برای چنین پروژه هایی را در اختیار شما قرار می دهند و شما علاوه بر اجزاء تشکیل دهنده فرمول می توانید متغیرهای فرایندی و همچنین مقدار مواد را نیز به طرح مورد نظر خود اضافه نموده و به این ترتیب تمامی ابعاد پروژه ی بهینه سازی خود را در نظر بگیرید و همزمان آنها را در یک سیستم مورد مطالعه قرار دهید. با این نگرش شما علاوه بر کاهش هزینه های تحقیقاتی ، رفتار کل سیستم را در قالب یک طرح بزرگ مورد بررسی قرار می دهید و می توانید نتایج به مراتب بهتری را نسبت به روش های تحقیقاتی سنتی بدست آورید.

برای مطالعه بیشتر به بخش طرح های آمیزه ایی مراجعه فرمایید.

بهینه سازی فرمولاسیون دراژه فراسودمند بر پایه پودر چغندر قرمز با رویکرد تولید غذای کودک پروتئینی با استفاده از روش سطح پاسخ

امروزه توجه پژوهشگران و تولید کنندگان غذای کودک به تولید انواع فراورده های غذایی فراسودمند حاوی مقادیر بالای فیبر و رنگ طبیعی معطوف گردیده است. این فرمولاسیون ها از لحاظ سلامتی بسیار قابل توجه هستند، علاوه بر اینکه احتمال چاقی را در کودکان پایین می آورند، سبب ارتقای ارزش غذایی و سلامت قشر مهم و پر خطر جامعه نیز خواهند شد. چغندر قرمز گیاهی است از تیره اسفناج (Chenopodiacea) و از جنس Beta که گونه آن Vulgaris می باشد. چغندر قرمز منبع خوبی برای پیگمان های قرمز بوده و به طور فزاینده ای برای تولید رنگ قرمز غذایی استفاده می شود. چغندر قرمزسرشار از فیبر و انواع ویتامین ها مانند ویتامین A ، C، K، E، تیامین و فولات و همچنین مواد معدنی مانند کلسیم ، مس ، آهن ، منیزیم ، منگنز و روی است که موجب تقویت سلامت عمومی بدن می گردد. در این پژوهش به کمک طرح مرکب مرکزی دوران پذیر(  CCRD )، اثر متغیرهای مورد استفاده در فرمولاسیون دراژه جهت پوشش دهی اسنک حجیم حاوی پروتئین آب پنیر شامل روغن ذرت( ۴۰ -۶۰ درصد) و پودر چغندر قرمز (۵-۱۵ درصد) بر ویژگی های حسی اسنک مورد ارزیابی قرار گرفتند. همچنین شرایط عملیات بهینه با استفاده از تکنیک بهینه سازی آماری صورت گرفت. نتایج فرآیند بهینه سازی، جهت حصول ویژگی های حسی بیشینه شامل روغن ذرت ۴۰ و پودر لبو ۱۵ تعیین گردید. تحت این شرایط میزان شاخص تردی بافت ۴/۶۸ ، مزه و احساس دهانی ۴/۴۷، عطر و طعم ۴/۴۹ ، شاخص رنگ ۴/۱۵ ، پیکره و تخلخل ۴/۶۵ و پذیرش کلی ۴/۸۳ بود. نویسندگان مقاله فوق شیرین یاقوت کار و الناز میلانی) میباشند.

کاربرد روش سطح پاسخ (RSM) در بهینه سازی فرآیند ها و فرمولاسیون های مواد غذایی

با توجه به این که در تولید یک ماده غذایی امکان استفاده از مواد اولیه مختلف و احتمالا زیادی وجود دارد،تعیین مقدار مصرف دقیق هرکدام از این مواد, با در نظر گرفتن استاندارد تولید( میزان مجاز در آیین نامه ها ) هر محصول و قیمت مربوطه امری ضروری بنظر می رسد.بطوریکه با استفاده از روش سطح پاسخ (RSM) میتوان بهترین ترکیب از مواد اولیه را که علاوه بر رعایت استاندارد های محصول و حفظ خصوصیات شیمیایی ، فیزیکی و ارگانولپتیکی ، کمترین  هزینه را نیز داشته باشد را انتخاب نمود . مدلینگ پروسه های تولید و فرآیند های مختلف آن و انجام آن در مناسب ترین شرایط از مباحث مهمی است که امروزه در اغلب صنایع و از  جمله صنایع غذایی مطرح است.

در این رابطه ابتدا میبایست متغیرهای وابسته و غیروابسته و سطوح بهینه هر کدام را مشخص نمود ، سپس با استفاده از طرح های DOE ،معادله ای را که نمایانگر رابطه هرکدام از متغیر های وابسته یا متغیرهای مستقل است را بدست آورد( معادله پاسخ).در مرحله بعدی با استفاده از روش سطح پاسخ می توان محدوده هر یک از متغیر های غیر وابسته را طوری تعیین نمود که معادله مذکور و در نتیجه متغیر وابسته مورد نظر در مناسب ترین شرایط انتخاب شود.لازم به ذکر است که در تمامی موارد استفاده از روش سطح پاسخ دقت در انتخاب صحیح تابع هدف و محدودیت های بکار گرفته شده بسیار ضروری است که می بایست توسط متخصصین بهینه سازی و با توجه به خصوصیات محصول مشخص شوند.

  • اشتراک گذاری:

کارشناسان پراجیس پاسخگوی شما هستند

3003 4344 - 013
09305221191